W listopadzie, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na placu Wolności odsłonięty zostanie posąg marszałka Piłsudskiego. W akcję budowy monumentu aktywnie włącza się Muzeum Regionalne, które 20 kwietnia organizuje drugą już aukcję stacjonarną. Całkowity dochód z imprezy zostanie przekazany Społecznemu Komitetowi Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Kwietniowa aukcja, podobnie jak ta w listopadzie, będzie miała charakter otwarty, to znaczy że wziąć w niej udział będzie mógł każdy chętny. Na licytujących czeka około osiemdziesięciu przedmiotów, między innymi dzieła sztuki, stare monety i militaria. Lista wszystkich przeznaczonych do licytacji rzeczy dostępna będzie profilu Muzeum Regionalnego w czwartek, 19 kwietnia. Natomiast godzinę przed rozpoczęciem aukcji, które zaplanowane na godz. 18 w piątek, 20 kwietnia – każdy z uczestników będzie mógł dokładnie obejrzeć wszystkie obiekty.

Na aukcji zlicytowanych zostanie ponad 80 przedmiotóDo nabycia będzie wiele cennych przedmiotów, darczyńcy przekazali około osiemdziesięciu wartościowych rzeczy, a wśród nich kilka „perełek”, szczególnie dla numizmatyków. Będzie można kupić chociażby monety z czasów panowania Augusta III Sasa (1733–1763 ), a także te pochodzące z okresu Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Ciekawie zapowiadają się także eksponaty związane z militariami. Amatorzy wojskowości staną przed szansą wzbogacenia swoich kolekcji o odznaczenia  czy przedmioty służące żołnierzom na polu bitwy, np. manierkę aluminiową (wzór 1938), niemiecką puszkę po masce przeciwgazowej, a także… unikatową pałkę milicyjną

Na aukcji każdy znajdzie coś interesującego. Będzie można nabyć dzieła sztuki, a wśród nich obrazy olejne czy wyroby ceramiczne (m.in., których autorami są nasi, lokalni twórcy. Sporą część przedmiotów aukcyjnych stanowią także albumy z malarstwem Henryka Rodakowskiego czy Canaletta oraz drobniejsze przedmioty, jak chociażby alabastrowe popiersie greckiego Hermesa, wazonik ceramiczny czy filiżankę brytyjskiej firmy Wedgwood, której wyrobami zachwyca się świat już od XVIII wieku. Jednym z ciekawszych obiektów na aukcji będzie z pewnością powieść „Na zawsze razem” autorstwa Krystyny Wieczorek, w której pisarka przybliża tragiczne losy bełchatowskich małżonków – Stefana i Nelly Hellwigów.

Dochó z aukcji wesprze budowę posągu Piłsudskiego
Aukcja odbędzie się w piątek, 20 kwietnia, o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnymw parku Olszewskich. Całkowity dochód z niej zostanie przekazany Społecznemu Komitetowi Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przypomnijmy, że podczas pierwszej aukcji, która odbyła się w listopadzie, zebrano około 2 tys. złotych.

Dyrektor Muzeum Regionalnego i jeden z członków komitetu, Marek Tokarek, podkreśla, że idea wybudowania w Bełchatowie posągu marszałka jest uzasadniona historycznie. – Marszałek był pierwszym honorowym obywatelem Bełchatowa, plac, który obecnie nazywa się placem Wolności, kiedyś nosił imię Józefa Piłsudskiego a dodatkowo w przyszłym roku będziemy świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, więc jest szereg okoliczności, które skłaniają do tego, aby posąg marszałka w naszym mieście stanął – dodaje dyrektor Tokarek.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że po przewrocie majowym, 12-go czerwca 1926 roku, bełchatowscy radni zdecydowali o skierowaniu prośby do Marszałka Piłsudskiego o przyjęcie honorowego obywatelstwa naszego miasta. Już 22-go lipca, na kolejnym posiedzeniu Rady Miejskiej odczytano depeszę podpułkownika Józefa Becka, pełniącego wówczas funkcję szefa gabinetu ministra spraw wojskowych, informującą o tym, że marszałek zgodził się na propozycję radnych. Tym samym Józef Piłsudski został pierwszym Honorowym Obywatelem Miasta Bełchatowa. Po śmierci marszałka, w 1935 roku, bełchatowscy radni wystosowali dwa Dochód przekazany zostanie Społecznemu Komitetowi Budowy Posągu Marszałka Piłsudskiegopisma (do wdowy po marszałku i wojewody) z kondolencjami i obietnicą kultywowania pamięci o samym marszałku i tradycji piłsudczyków. Jednocześnie postanowili uczcić pamięć wielkiego przywódcy zmieniając nazwę Placu Nowy Rynek na Plac Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W listopadzie 1938 roku, na dzisiejszym Placu Wolności stanął pomnik ku czci POW-iaków. W drugiej połowie lat 80-tych pomnik został wyburzony, a na jego miejscu postawiono popiersie Adama Mickiewicza.

Ideę wybudowania posągu wspiera Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie. Jego członkowie liczą, że uda się odlać posąg z brązu, ale to zależy od tego, jakie fundusze uda się zebrać. Przewidywany koszt postumentu to ok. 100 tysięcy złotych. Budowę może wesprzeć każdy bełchatowianin. Uruchomione zostało specjalne konto, na które będzie można wpłacać darowizny. Wszystkie informacje są na stronie Komitetu:www.pilsudski.belchatow.pl . Poza tym jego członkowie obecni są na wszystkich organizowanych w mieście wydarzeniach patriotycznych i kulturalnych, podczas których każdy mieszkaniec Bełchatowa może kupić pocztówkę – cegiełkę, z których dochód będzie przeznaczony na budowę posągu.

 

AP

 

Na aukcji w Muzeum Regionalnym będzie można kupić cenne numizmaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj